تاریخچه ساخت پلکسی گلاس

پلکسی گلاس یکی از متریال‌هایی است که کاربرد زیادی در ساخت و ساز و صنایع مختلف دارد. این متریال ظاهری شبیه به شیشه دارد و بسیار شفاف است. با این وجود مثل شیشه شکننده نیست و مقاومت بهتری در برابر فشار دارد. پلکسی گلاس به عنوان جایگزین شیشه در بسیاری از صنایع استفاده می‌شود. این ماده دارای کاربردهای بسیار زیادی است که در صنایع مختلف به کار می‌رود. پلکسی گلاس را با نام شیشه اکریلیک هم می‌شناسند. این ماده جایگزین محبوب و مقرون به صرفه‌ای برای شیشه‌های استاندارد و ایمن است. به همین دلیل برای بیشتر افراد عادی و حتی کسانی که در کارخانه و صنایع کار می‌کنند مهم است که کاربردهای این ماده را بدانند و با ویژگی‌های آن آشنا شوند. باید بدانید که مزایا و معایب استفاده از این ماده چیست تا بتوانید از آن استفاده کنید. در ادامه این مقاله از سایت نوآر به بررسی نکات پراهمیت و جذابی درباره پلکسی گلاس چیست؟ بهترین متریال برای ساخت تندیس می‌پردازیم. پس اگر می‌خواهید که درباره این ماده بیشتر بدانید با ما در این مقاله همراه شوید.

 در حدود سال 1933 بود که یک شرکت آلمانی الاصل به نام روهم اند هاس پلکسی گلاس را تولید و به بازار معرفی کرد. این جایگزینه را از همان زمان به عنوان یک جایگزین بی‌نظیر برای شیشه درنظر گرفتند. این ماده در مقایسه با شیشه بسیار سبک و مقاوم بود و به همین دلیل هم خبر تولید آن در دنیا به سرعت پیچید. پلکسی گلاس در طول تاریخ توانسته که کاربردهای مختلفی را تجربه کند و تغییرات زیادی را شاهد باشد. این ماده از مواد اولیه و ظروف مصرفی در رستوران‌ها کاربرد دارد تا لوزم پزشکی و صنایع بزرگ‌تر. همچنین برای ساخت پارتیشن‌های متنوع از پلکسی گلاس استفاده می‌شود. در ادامه به معرفی ویژگی‌ها و کاربردهای این ماده می‌پردازیم و آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

ویژگی‌های مهم و کاربردی پلکسی گلاس 

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی پلکسی گلاس بدون شک استحکام زیاد آن است. به همین دلیل هم این ماده بسیار پرکاربرد شده است. استحکام این پلکسی گلاس‌ها بستگی به ضخامتشان دارد. هر چه ضخامت آن‌ها بیشتر باشد، مقاومتشان در برابر ضربه و شکستن بیشتر می‌شود. حتی اگر پلکسی گلاس بر اثر ضربه محکم هم شکسته شود، باز هم تکه‌های آن بسیار درشت‌تر از شیشه هستند و خطر کمتری دارند. جالب است بدانید که این ورق‌های اکریلیک می‌تواند مقاومت خوبی در برابر کشش داشته باشد. یکی دیگر از ویژگی‌های پلکسی گلاس آن است که حتی اگر خط و خشی در اثر برخورد اجسام تیز با آن اتفاق بیافتد، می‌توان آن را جلا داد و ترمیم کرد.

از پر اهمیت‌ترین خصوصیات پلکسی گلاس، وزن سبک آن است. به همین دلیل در همه صنایع می‌توان از آن استفاده کرد و آن را در صنایع مختلف به کار برد. این پلکسی گلاس‌ها در رنگ‌ها و با حکاکی‌های مختلف ساخته می‌شوند. همچنین ممکن است که مات یا شفاف باشد یا رنگ آن بی‌رنگ یا قرمز و آبی و … باشد. به همین دلیل هم در تهیه انواع مواد و ابزار و وسایل از آن استفاده می‌شود. 

این ماده را می‌توان در اندازه‌های متنوع، با ضخامت‌های مختلف و رنگ‌های متعدد در بازار پیدا کرد و یا سفارش داد. حتی اگر به آن حرارت لازم را بدهید، می‌تواند به شکل خم شده و با اشکال متفاوت تبدیل کرد.

پلکسی گلاس چیست

بهترین کاربردهای پلکسی گلاس در صنایع و هنر

پلکسی گلاس در طیف گسترده‌ای از صنایع از جمله ساختمان‌سازی، حمل و نقل، تجهیزات پزشکی، صنایع هوایی و همچنین ساخت انواع وسایل ریز و درشت دیگر کاربرد دارد. ابن ماده کاربردهای متنوعی دارد و بسیار پرمصرف است. در ادامه این مقاله درباره مهم‌ترین کاربردهای این ماده صحبت خواهیم کرد و نکات جالب توجهی را خواهیم گفت.

  • استفاده از پلکسی گلس در ساختمان‌سازی

در صنعت ساخت و ساز، از پلکسی گلاس به عنوان جایگزینی برای شیشه استفاده می‌شود. مثلا استفاده از این ماده در ساخت کابینت و سقف نورگیرها استفاده می‌کنند.

  • کاربرد پلکسی گلس در خدمات حمل و نقل

برخی از وسایل نقلیه و ماشین‌هایی که برای خدمات در کارخانه‌ها و موارد مربوط به کشاورزی استفاده می‌شوند، به جای شیشه پلکسی گلاس به کار می‌برند.

  • ساخت تجهیزات پزشکی

ظروف مورد استفاده در جراحی و انواع تجیهزات پزشکی و حتی ماسک‌های شفاف که در زمان کرونا بیشتر به کار می‌رفتند، از جنس پلکسی گلاس هستند. به طور کلی برای ساخت قطعات شیشه‌ای در محیط‌های درمانی از پلکسی گلاس استفاده می‌شود. 

  • کاربرد پلکسی گلاس در صنایع هوایی

یکی از جالب‌ترین کاربردهای پلکسی گلاس آن است که در صنایعی مانند ساخت هواپیما و دیگر موارد این چنینی از پلکسی گلاس استفاده می‌کنند. مثلا برای ساخت انواع شیشه‌ی پنجره هواپیماها از این ورق‌های آکریلیک استفاده می‌شود.

  • کارهای هنری و ساخت تندیس

جالب است بدانید که برای ساخت بسیاری از وسایل هنری، مانند تندیس‌های پلکسی گلاس، ماکت‌ها، تابلوهای تزئینی، چراغ‌های خواب، دیوارهای جداکننده و قفسه‌های شیشه‌ای از این ماده استفاده می‌نمایند. این پلکسی گلاس‌ها را می‌توان با برش لیزری به شکل دلخواه و دقیق برش داد و یا روی آن‌ها را حکاکی کرد.

  • ساخت وسایل مصرفی خانه

وسایلی مانند لیوان‌ها یا ظروفی که شیشه‌ای نیستند از این ماده استفاده می‌شود. یکی از بهترین موادی که برای این وسایل می‌توان به کار برد ورق پلکسی است. با حرارت دادن به ورق پلکسی می‌توان آن را خم کرد یا به هر شکلی درآورد.

ساخت تندیس با پلکسی گلاس

ساخت تندیس با پلکسی گلاس

تندیس پلکسی گلاس یکی از انواع تندیس‌هایی هستند که به شکل دو بعدی ساخته می‌شوند. این تندیس‌ها در رنگ‌های مختلف و به شکل مات و براق ممکن است ساخته شوند. به این تندیس‌ها در برخی از اوقات تندیس شیشه‌ای هم گفته می‌شود. روی این ورق‌ها را می‌توان حکاکی کرده و شکل آن را به مدل‌ها و سبک‌های دلخواه درآورد. این تندیس‌ها قیمت مناسب و مقرون به صرفه‌ای دارند. بهتر است اگر بودجه محدودی دارید پلکسی گلاس را به جای تندیس‌های فلزی یا رزین استفاده کنید. 

نتیجه گیری

پلکسی گلاس یک ماده پلاستیکی با ارزش و همه کاره است. می‌توان از این کاده برای ساخت وسایل و کارهای هنری مختلف استفاده کرد. بسیاری از هنرمندانی که دست‌سازه‌های زیبا می‌سازند، از این ماده استفاده می‌کنند. جالب است بدانید که یکی از مهم‌ترین کاربردهای این ماده در ساخت تندیس‌ها است. تندیس‌هایی مانند تندیس سیمرغ بلورین جشنواره فجر از این متریال استفاده می‌شود. این ماده بسیار بادوام و سبک وزن است و همچنین کار کردن با آن بسیار آسان است. همچنین یک جایگزین عالی به جای شیشه است. حتی جالب است بدانید که این ماده در برابر  اشعه ماوراء بنفش هم مقاوم است. برای مشاهده نمونه کارهای ما در تیم تبلیغاتی نوآر به صفحه تندیس پلکسی گلاس مراجعه کنید.

درج دیدگاه