تفاوت های میان مجسمه و تندیس چیست؟

مجسمه‌ها یکی از پرطرفدارترین و محبوب‌ترین وسایل تزیینی در خانه به شمار می‌آیند. خیلی از افراد علاقه شدید و زیادی به این نوع از اشیا دارند. برخی از افراد حتی علاقه‌شان به میزانی است که کلکسیونی از مجسمه‌های خاص و باارزش را جمع‌آوری می‌کنند. در واقع این مجسمه‌ها بیشتر کاربردهایی مربوط به زیبایی ظاهری یا انتقال مفاهیم هنری را دارند. تندیس‌ها آن دسته از اشیایی هستند که شباهت زیادی به مجسمه‌ها دارند. اما همانطور که می‌دانید تندیس‌ها تفاوت‌هایی هم با این مجسمه‌ها دارند. اما سوال مهم این است که تفاوت های میان مجسمه و تندیس چیست؟ در ادامه این مطلب از سایت نوآر به پاسخ این سوال می‌پردازیم.

تفاوت های میان مجسمه و تندیس چیست؟

شباهت‌های میان مجسمه‌ها و تندیس‌ها 

مجسمه و تندیس‌ها هر دو از آن دسته اشیایی هستند که به صورت سه بعدی از مواد و متریال‌های مختلفی ساخته می‌شوند. هر دوی این اشیا با توجه به شکل ظاهریشان مورد توجه قرار می‌گیرند. همچنین می‌توانند مفاهیم خاص و مهمی را با توجه به هدف اصلی هنرمند به مخاطب مورد نظر منتقل کنند. در واقع هر دوی این اشیا کاربردهای تزئینی و مفهومی دارند. هیچگاه یک مجسمه یا تندیس را پیدا نمی‌کنید که عملکردی جز انتقال مفاهیم جدی و یا زیبایی داشته باشد. البته اهداف پشت ساخت مجسمه کاملا متفاوت از اهداف ساخت تندیس‌ها است. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا بیشتر به معرفی آن‌ها بپردازیم.

تفاوت های میان مجسمه و تندیس چیست؟

با وجود شباهت‌هایی که بین مجسمه‌ها و تندیس‌ها وجود دارد، این دو شی تفاوت‌های متعددی هم با هم دارند. از جمله این تفاوت‌ها می‌توان به متریال‌ها اشاره کرد. برخی از متریال‌ها برای ساخت مجسمه مناسب‌تر هستند. مثلا به ندرت پیش می‌آید که از متریال رزین یا گچ برای ساخت تندیس استفاده شود. اما این مسئله در مورد ساخت مجسمه امکان پذیر است. ساخت مجسمه با استفاده از متریال رزین نه تنها بسیار رایج است، بلکه پرطرفدار و پرفروش نیز هست. به جز نکته ای که در مورد متریال گفته شد، یکی دیگر از تفاوت‌ها میان مجسمه و تندیس مربوط به کاربرد آن‌ها است. کاربرد مجسمه بیشتر در زمینه‌ی لوازم خانگی و وسایل دکوراسیون است. اما تندیس‌ها اهداف دیگری را دنبال می‌کنند. تندیس‌ها در واقع کاربردی مهم‌تر و عمیق‌تر از تنها یک جسم تزئینی دارند. در ادامه درباره این تفاوت‌ها بیشتر توضیح خواهیم داد.

اختلاف در نحوه استفاده از متریال‌ها:

مجسمه‌های سنگی و رزین و حتی سفال از جمله محبوب‌ترین انواع مجسمه‌ها هستند. اما استفاده از این متریال‌ها برای ساخت تندیس بسیار کمیاب و کم‌طرفدار است. به طور کلی تندیس‌های چوبی و فلزی یا تندیس‌های پلکسی گلاس به عنوان محبوب‌ترین انواع تندیس به حساب می‌آیند. در صورتی که به هیچ عنوان از پلکسی گلاس برای ساخت مجسمه‌های هنری استفاده نمی‌کنند. 

تفاوت کاربردی بین تندیس و مجسمه:

مجسمه یک شی با کاربرد صرفا تزئيناتی است. این شی می‌تواند در میدان‌های شهری، ساختمان‌های مسکونی و اداری، طراحی دکوراسیون منزل و همچنین دفاتر و انواع کاربری‌های تزئیناتی استفاده شود. اما در مورد تندیس چنین نیست.

تندیس معمولا یک هدیه رسمی و خاص برای قدردانی و تشکر از افراد است. این هدیه مانند هدایای تولد یا مراسم‌های شخصی نیست. بلکه تندیس را در مواردی اهدا می‌کنند که آن شخص کار مهمی را انجام داده باشد. دستیابی به دستاوردهای مهم و زحمات بسیار از جمله مواردی است که باعت اهدای تندیس می‌شود. در واقع تندیس‌ها با هدف یادبود یک موقعیت یا موفقیت ساخته می‌شوند. 

بیشتر سفارشات ساخت تندیس از سوی مراکز اداری، سازمان‌ها، مدارس و موسسات است. حتی برای جشنواره‌های هنری و علمی هم این نوع از تندیس‌ها استفاده می‌شود. در حقیقت تندیس‌ها حتی نقش تبلیغاتی هم دارند. این نوع از تندیس‌ها باعث ایجاد آگاهی از برند بیشتر در میان افراد می‌شوند. همچنین چون به مدت طولانی‌تری در خاطرات باقی می‌مانند، اهمیت بیشتری دارند. اهدای مجسمه اما مراسم خاص و مهمی نیاز ندارد. این هدیه اصلا رسمی نیست. مجسمه‌ها برای زیباتر کردن محیط به کار می‌روند. در واقع کاربرد مهم دیگری ندارند.

 

تفاوت هنری میان تندیس و مجسمه:

در علم هنر هم تندیس و مجسمه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. مجسمه معمولا به یک طرح سه بعدی منحصر به فرد می‌گویند. اما تندیس‌ها غالبا یک شی ساخته شده شبیه به انسان یا حیوان خاص هستند. اگر از چهره یک فرد یک طرح سه بعدی بسازند، عموما به آن تندیس می‌گویند. اما برای ساخت مجسمه نیاز به خلاقیت و ابداع است. در واقع تندیس یک نوع کپی از واقعیت به حساب می‌آید. یا یک نوع مجسمه‌ای است که نوشته و لوگو یا آرم شرکت‌ها رویش حک شده باشد. اما مجسمه‌ها کپی نیستند. مجسمه‌ها نهایتا ممکن است با الهام از یک طرح خاص به آن شکل ساخته شوند.

اختلاف در اندازه مناسب برای ساخت تندیس و مجسمه:

تندیس‌ها معمولا اندازه محدودی دارند. مجسمه‌ها اما در اندازه‌های متفاوت ساخته می‌شوند. مجسمه‌های در سایز‌های بسیار کوچک اندازه یک بند انگشت تا چند متر ساخته می‌شوند. با این وجود تندیس‌ها را هیچگاه در اندازه‌های خیلی بزرگ و چند متری نمی‌سازند.

نتیجه‌گیری

در این مقاله از سایت نوآر قصد داشتیم که تفاوت های میان مجسمه و تندیس را بیان کنیم. در واقع تفاوت‌های میان این دو شی خیلی عمده نیستند. بیشتر به مفاهیم کلی و چند جزئیات ساده محدود می‌شوند. بیشتر تفاوت‌های این دو شی در کاربرد آن‌هاست. یعنی نمی‌توان از یکی جای دیگری استفاده کرد. اگر قصد سفارش ساخت یک تندیس را دارید می‌توانید به سایت و شماره‌های درج شده در ارتباط باشید. کارشناسان مجرب ما در این زمینه شما را یاری خواهند کرد و پاسخگوی تمامی سوالات شما خواهند بود. ساخت تندیس به خصوص برای مراسم‌های ویژه و مهم، یک امر حساس است. بنابراین برای این کار باید بتوانید یک مجموعه قابل اعتماد و ماهر پیدا کنید. در غیر اینصورت به نتیجه دلخواهتان نخواهید رسید. در نتیجه برای یک انتخاب خوب و منطقی می‌توانید به سراغ تیم مجرب ما با سال ‌ها تجربه کاری در این زمینه بیایید. با این کار خیالتان راحت خواهد بود که کار را به کاردان سپرده‌اید. در غیر این صورت باید دائما نگران مشکلات اجرا و ساخت تندیس باشید. در نهایت هم مطمئن نخواهید بود که تندیس دریافتی کاملا مشابه طرح درخواستی می‌شود یا خیر.

درج دیدگاه