لوح تقدیر و تندیس

حتما خودتان بهتر می‌دانید که لوح تقدیر یکی از هدایی است که برای تبریک یک موفقیت به فردی، به او اهدا می‌شود. این موفقیت ممکن است موفقیت در زمینه تحصیلی، کاری، ورزشی و یا هر چیز دیگر باشد. فرقی نمی‌کند که این موفقیت برای چه منظوری و در چه زمینه‌ای کسب شده است. تنها مهم این است که افراد نزدیک شخص موفق می‌خواهند که به او نشان دهند که به فکر او هستند و تلاش‌های او برایشان اهمیت دارد. 

لوح تقدیر ممکن است که توسط یک یا چند تن از افراد خانواده یا مسئولین آموزشی و یا حتی ناظرین مسابقات به شخصی اهدا شود. البته لوح‌های تقدیر تنها جوایزی نیستند که پس از موفقیت می‌توان دریافت کرد. 

در حقیقت یکی دیگر از جوایز پرطرفدار که برای کسب موفقیت اهدا می‌شود تندیس‌ها هستند. تندیس‌ها می‌توانند در شکل‌ها و رنگ‌های متفاوتی آماده شوند. همچنین ممکن است جنس خاصی داشته باشند. این تندیس‌ها را می‌توان در طول مراسم‌های مختلف و جشنواره‌های مهم ملی و جهانی دید.

البته تندیس و لوح تقدیر با هم تفاوت‌های مشخصی هم دارند که در زمینه‌هایی مانند کاربرد اصلی این دو هدیه، جنس و متریال به کار رفته در ساخت آن‌ها و وزن و ویژگی‌های ظاهری و همچنین علت اهدای آن‌ها می‌توان این تفاوت‌ها را مشاهده کرد. 

در ادامه این مقاله از سایت نوآر به بررسی نکات مهم و جالبی درباره تفاوت های لوح تقدیر و تندیس در هدایا می‌پردازیم. پس بهتر است این مقاله را بخوانید و با ما همراه شوید.

شباهت‌های لوح تقدیر و تندیس

همانطور که در ابتدای این مقاله هم اشاره کردیم، لوح تقدیر و تندیس‌ها یکی از محبوب‌ترین جوایز برای تقدیر و تشکر و جشن گرفتن موفقیت افراد به شمار می‌آیند. معمولاً برای قدردانی از شخصی یا یک سازمان به او لوح تقدیر اهدا می‌شود.

با این وجود اگر در جشنواره‌های هنری بیشتر دقت کرده باشید، احتمالاً دیده‌اید که برای هنرمندانی که موفقیت‌های بزرگی را کسب کرده‌اند، یک تندیس خاص و زیبا در نظر گرفته می‌شود. ما در گروه هنری و تبلغاتی نوآر لوح تقدیر های سفارشی و ارزشمندی را می‌سازیم که می‌توانید آن‌ها را به شخص موردنظرتان هدیه دهید. 

از شباهت‌های لوح تقدیر و تندیس حجمی می‌توان به این اشاره کرد که هر دو را به شخصی برای یادبود و تبریک اهدا می‌کنند. همچنین این دو شی بیشتر در جشنواره‌ها یا مراسم‌های رسمی کاربرد دارند و هیچوقت کسی برای تولد یا ازدواج یا این نوع مراسم‌های شخصی هدایای این چنینی تهیه نمی‌کند. 

به طور کلی در بسیاری از مراسم‌های رسمی برای تشکر از شخصی که کار ارزنده‌ای انجام داده است، به او هم لوح تقدیر می‌دهند و هم تندیس. در واقع می‌توان گفت که این دو، مکمل یکدیگر هستند و شاید در مراسم‌های خاصی اهدای یکی از آن‌ها برای قدردانی به تنهایی کافی نباشد.

تفاوت های لوح تقدیر و تندیس در هدایا

تفاوت های لوح تقدیر و تندیس در هدایا

حالا که در ابتدا با شباهت‌های این دو وسیله آشنا شدید، می‌خواهیم به سراغ تفاوت‌هایشان برویم. تفاوت‌های این دو شی بسیار زیاد هستند. از شکل ظاهریشان گرفته تا کاربرد و متریال آن‌ها، همگی از وجوه تمایز لوح تقدیرها و تندیس‌ها هستند. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به شرح این تفاوت‌ها بپردازیم. 

  • تفاوت در متریال‌ها:

برای ساخت تندیس‌های حجمی از متریال‌هایی مانند، رزین و فلز بیشتر استفاده می‌شود. بیشتر تندیس‌های اهدایی در مراسم‌های بزرگ از جنس برنج هستند که زیبایی و درخشش خاصی دارد. 

با این حال برای ساخت لوح‌های تقدیر از جنس‌ها و متریال‌های ساده‌تری مانند چوب و پارچه‌های لوکسی مانند مخمل و جیر استفاده می‌شود. بیشتر لوح‌های تقدیر را با این متریال‌ها می‌سازند و در جعبه چوبی محافظت می‌کنند. البته لوح تقدیرهای فلزی درخشان و زیبا هم در بازار وجود دارند و ساخته می‌شوند.

  • تفاوت در وزن:

وزن تندیس‌های فلزی عموما بالاست. این تندیس‌ها ممکن است چیزی حدود ۲ تا ۴ کیلوگرم وزن داشته باشند. البته وزن این تندیس‌ها به جنس و متریال به کار رفته در آن‌ها وابسته است. به همین دلیل هم بهتر است این نوع از تندیس‌ها برای کودکان یا مسابقات و جشنواره‌هایی که مخاطبش کودک و نوجوان است استفاده نشود.

در مقابل لوح تقدیر‌ها عموما وزن زیادی ندارند و تنها ممکن است جعبه‌شان کمی سنگین باشد. که در نهایت احتمالا به ۱ یا ۲ کیلوگرم نمی‌رسند.

تفاوت های لوح تقدیر و تندیس

  • تفاوت در کاربرد:

در بیشتر مراسم‌های محلی مانند مسابقات محلات، جشن‌های مدارس، موفقیت در امتحانات دانشگاهی یا المپیادی، تقدیر از کارخانه‌های تولیدکننده، تشکر از مدیران یک سازمان دولتی یا خصوصی و چنین جشن‌هایی از لوج تقدیر برای هدیه دادن استفاده می‌شود.

تندیس‌ها جنبه بصری و زیبایی بیشتری دارند و همچنین قیمت‌شان نیز بالاتر است به همین دلیل هم در مزاسم‌های مهم‌تر که در سطح استانی، ملی، کشوری یا جهانی هستند، از این هدایا استفاده می‌کنند. مثلا در جشنواره فیلم فجر تندیس سیمرغ بلورین به بهترین بازیگران، فیلم‌ها و کارگردانان سال اهدا می‌شود.

از آنجایی که تندیس‌ها از نظر بصری و شکل و ظاهر زیباتر هستند در مراسم‌های هنری بیشتر موردتوجه قرار می‌گیرند و کاربرد بیشتری دارند. مثلا اگر در مسابقه تلوزیونی به صورت زنده برنده شوید، احتمالا تندیس دریافت خواهید کرد.

همچنین در جایی که استفاده از متن مهم است و در قالب یک نوشته می‌خواهیم به شخصی ادای احترام قدردانی کنیم، بهتر است که از لوح تقدیر استفاده شود. این لوح‌ها امکان نوشتن متن‌های طولانی را به ما می‌دهند و حتی متن را می‌توان روی فلز لوح تقدیر حک کرد. اما در تندیس‌ها چنین نیست.

در نتیجه تندیس‌ها جنبه ظاهری زیباتری دارند و بهتر است در مراسم‌های هنری اهدا شوند، در عین حال لوح تقدیرها دارای متن‌های تقدیر و تشکر هستند و بیشتر جنبه متنی و نوشتاری دارند. یکی از اهداف ما در گروه تبلیغاتی نوآر ساخت تندیس‌ حجمی زیبا و پرکاربرد است که در مراسم‌های متعددی به کار می‌آیند. برای سفارش این تندیس‌ها با کارشناسان ما در تماس باشید.

نتیجه گیری

همانطور که متوجه شدید تندیس‌ها شکل ظاهری زیباتر و متنوع‌تری نسبت به لوح‌های تقدیر دارند. در واقع این دو شی از همین جهت با هم متمایز می‌شوند و کاربردشان هم با هم متفاوت خواهد شد. همچنین جنس و کاربرد هر کدام هم مخصوص به خود است. با این حال در بیشتر مراسم‌های مهم در سطح ملی و یا جهانی، از هر دوی این هدایا در کنار هم استفاده می‌شود. مثلا در جشنواره‌های سینمایی، حتی در جشن‌های داخلی مانند جشن حافظ، به هنرمندان برتر به عنوان جایزه و تقدیر، هم لوح تقدیر می‌دهند و هم تندیس مخصوص. در حقیقت همانطور که در بالا اشاره کردیم، در بیشتر جشنواره‌ها این دو هدیه را مکمل هم می‌دانند که تندیس جنبه بصری و زیبایی جایزه را تامین می‌کند و لوح تقدیر جایی است که روی آن متن دلخواهشان را می‌نویسند و تاریخ و موارد دیگر را ذکر می‌کنند تا آن مراسم از یادشان نرود و برایشان به یادماندنی‌تر شود.

درج دیدگاه