تندیس و لوح تقدیر

تندیس‌ها از گذشته تا امروز یکی از وسایلی بودند که برای قدردانی و به منظور یادبود به دیگران اهدا می‌شدند. شاید تصور کنید که تنها چند دهه است که استفاده از تندیس‌ها به عنوان وسایل یادبود یا حتی وسایل تزییناتی رایج شده است. اما در واقع چنین نیست! استفاده از تندیس‌ها و لوح تقدیرها قدمتی بسیار طولانی دارد. این لوازم حتی ریشه عمیق و قدمت فرهنگی بسیاری در برخی فرهنگ‌ها دارند. در ادامه این مقاله از سایت نوآر قصد داریم که شما را با تاریخچه تندیس‌ها و لوح تقدیرها آشنا کنیم. پس اگر قصد سفارش تندیس یا لوح تقدیر دارید یا از آن دسته کسانی هستید که از دانستن تاریخچه اشیا لذت می‌برند، در ادامه این مقاله با ما همراه شوید. زیرا نکات بسیار جالبی درباره گذشته و تاریخچه جذاب و جالب این دو وسیله در اروپا را با شما در میان خواهیم گذاشت.

تاریخچه تندیس و لوح تقدیر: از دوران باستان تا امروز 

استفاده از لوح تقدیرها و تندیس‌ها به دوران باستان برمی‌گردد. زمانی که حتی بسیاری از تکنولوژی‌های امروزه اصلاً وجود نداشتند. حتی تصور پیشرفت بشر تا این حد هم برای انسان‌های آن دوره امکان‌پذیر نبود. شاید از خودتان بپرسید در زمان باستان با وجود نبود تکنولوژی چگونه این لوح تقدیرها و تندیس‌ها ساخته می‌شدند؟ برای پاسخ این سوال در این بخش از مقاله با ما همراه شوید تا تاریخچه تندیس و لوح تقدیر را برایتان بازگو کنیم.

اولین نشانه از وجود تندیس‌ها و لوح تقدیرها به دوران تمدن‌های باستانی مانند یونانی‌ها و رومی‌ها برمی‌گردد. در بیشتر مواقع به افرادی که مسابقات ورزشی یا نبردهای بزرگ را با پیروزی پشت سر می‌گذاشتند، تندیس و لوح تقدیر اهدا می‌شد. حتی ممکن بود که روی لوح تقدیرها نوشته‌ای از پادشاه یا افراد بسیار مهم سیاسی وجود داشته باشد. این مسئله برای فرد گیرنده لوح تقدیر یک افتخار بزرگ به حساب می‌آمد. بعد از پایان یافتن دوران باستان و ورود به دوره قرون وسطی استفاده از تندیس‌ها و لوح تقدیرها همچنان رواج زیادی داشت. در زمان قرون وسطی زمانی که یک فرد کاری را با موفقیت پشت سر می‌گذاشت به او یک جام فلزی از جنس فلزات با ارزش و گران قیمت اهدا می‌کردند. در حقیقت در این دوره تندیس‌ها بیشتر شکل جام‌های طراحی شده به خود گرفته بودند.

اما بعد از دوره رنسانس، هنر مجسمه سازی رواج بیشتری پیدا کرد. به طوری که برای تزئین هر مکانی از مجسمه‌های بزرگ استفاده می‌کردند. در نتیجه چنین پیشرفتی در زمینه ساخت مجسمه، روی طراحی و شکل‌گیری تندیس‌ها هم اثر مستقیم گذاشت. شکل و حجم تندیس‌ها در این دوره بیشتر شبیه به بدن انسان یا حیوانات مختلف در نظر گرفته می‌شد.

این روند که از دوره باستان آغاز شده بود تا دوران مدرن و عصر حاضر هم ادامه پیدا کرد. در این بین شاهد تغییراتی در شکل و ظاهر تندیس‌ها بودیم. اما در واقع هیچگاه استفاده از تندیس‌ها به کنار نرفت. البته پیشرفت تکنولوژی و دسترسی به متریال‌ها و مواد اولیه مختلف در نحوه شکل‌گیری تندیس‌ها تاثیر گذاشت. مثلاً در دوره باستان عموم تندیس‌ها با استفاده از سنگ و توسط حکاکی با دست ساخته می‌شدند. اما این مسئله در طول زمان تغییر کرد و شکل دیگری به خود گرفت. تا جایی که امروزه برای ساخت تندیس‌ها دیگر نیازی به استفاده از دست و نیروی انسانی نیست. در حال حاضر بیشتر تندیس‌ها با استفاده از برش‌های لیزری یا پرینترهای سه بعدی با هر متریال دلخواهی ساخته می‌شوند. اما در گذشته چنین نبود! در دوره باستان محدودیت‌ها در مورد ساخت این مجسمه‌ها بسیار بیشتر از حالا بود. در نتیجه می‌توان گفت که آن تندیس‌ها از ارزش بسیار بالایی برخوردار بودند.

تندیس و لوح تقدیر

تاریخچه لوح تقدیرها

خیلی از باستان شناسان معتقدند که اهدای لوح تقدیر هم قدمتش به زمان باستان برمی‌گردد. اما بیشتر نشانه‌ها حاکی از آن است که اهدای لوح تقدیر بیشتر در بعد از دوره انقلاب صنعتی رواج پیدا کرد. بعد از دوران انقلاب صنعتی در اروپا بیشتر مردم به مشاغلی مانند کارمندی و کارگری مشغول شدند در این دوره اغلب مردم باید برای هر توانمندی که داشتند یک واهی ارائه می‌کردند. در نتیجه در ابتدا از نوع تقدیرها به عنوان نشانه‌ای از لیاقت و سخت کوشی استفاده می‌شد. این نوع تقدیرها در واقع نقش گواهی و ضمانت حسن انجام کار را داشتند. مثلاً کارفرمای قبلی به یکی از کارمندان خود لوح تقدیری به پاس زحماتش اهدا می‌کرد. این لوح تقدیر برای آن فرد نشانه‌ای از تلاش و حسن انجام کار بود. در نتیجه او می‌توانست از این لوع تقدیر یا نامه برای گرفتن شغل جدید استفاده کند.

بعد از شروع قرن بیستم مشاغل بیش از پیش به سمت حرفه‌ای شدن رفتند. به همین دلیل هم کارفرماها تصمیم به قدردانی از کارمندان و تقویت انگیزه و روحیه آن‌ها گرفتند. در نتیجه استفاده از لوح تقدیر برای تشکر از زحمات کارمندان رواج بیشتری پیدا کرد. حتی در دوران جنگ جهانی اول و دوم به پاس زحمات نظامیانی که در این جنگ‌ها از خود گذشتگی زیادی از خود نشان داده بودند، لوح تقدیرهای خاصی اهدا شد. حتی امروزه هم از این لوح تقدیرها در بسیاری از مواقع استفاده می‌شود. البته این روزها لوح تقدیرهای الکترونیکی کمی از جایگاه لوح تقدیرهای قدیمی را به خود اختصاص دادند. اما از آنجایی که این لوح تقدیرها بیشتر به صورت ایمیل یا پیامک برای افراد ارسال می‌شوند، ماندگاری سابق را ندارند. به همین دلیل بسیاری از کارفرماها همچنان طرفدار استفاده از لوح تقدیرهای کاغذی و سنتی هستند. مزیت لوح تقدیرهای قدیمی همین ماندگاری و دوام آن ها است. امروزه اغلب کارفرماها با تاثیر مثبت اهدای لوح تقدیر به کارمندانشان آشنا هستند. آن ها می‌دانند که برای قدردانی و تشکر از زحمات و تلاش‌های کارمندانشان باید هدایایی برایشان در نظر گرفت. همچنین به این واقفند که اهدای لوح تقدیرها برای تشکر، در کارمند ها انگیزه زیادی ایجاد می‌کنند.

برای مطالعه بیشتر توصیه می‌کنیم که مقاله لوح تقدیر چوبی چیست؟ سفارش لوح تقدیر چوبی را مطالعه کنید.

تاریخچه لوح تقدیرها

نتیجه‌گیری

اگر شما هم از دست مدیران و کارفرماهای مهربان و دلسوزی هستید که می‌خواهید انگیزه کارمندانتان را بالا ببرید، بهترین انتخاب برای شما اهدای لوح تقدیر و تندیس در کنار یکدیگر است. شاید لوح تقدیر یا تندیس به تنهایی برای ایجاد انگیزه کافی باشد. اما هدف از اهدای این دو در کنار هم مکمل بودن آن ها است. یعنی شما می‌توانید متن مورد نظر خود را برای تشکر از کارمندتان روی لوح تقدیر بنویسید و در مقابل به عنوان یادگاری و به منظور ایجاد خاطره خوب از سازمان و شرکت خود یک تندیس از لوگوی شرکت به کارمند اهدا کنید. این دو  هدیه، یعنی تندیس و لوح تقدیر در کنار هم، باعث یادآوری خاطرات خوب مربوط به سازمان شما در ذهن کارمندانتان خواهد بود.

درج دیدگاه