تندیس و لوح تقدیر

تندیس‌ها و لوح تقدیرها برای تشکر و قدردانی از زحمات افراد به آن‌ها اهدا می‌شوند. این وسایل معمولاً باید دوام زیادی داشته باشند زیرا معمولاً افراد از چنین وسایلی برای مدت طولانی نگهداری می‌کنند. تندیس‌ها و لوح تقدیرها یک نشانه خاطره انگیز از مراسم خاص یا موقعیت به یاد ماندنی هستند. به همین دلیل هم باید برای مدت طولانی سالم باقی بمانند. برای سالم باقی ماندن این دسته وسایل دو نکته اهمیت زیادی دارد. اولین نکته مربوط به کیفیت و نوع متریال مورد استفاده در ساخت تندیس و لوح تقدیر است. نکته دوم هم با نحوه نگهداری از این وسایل رابطه مستقیم دارد. هر چقدر که افراد نکات مهم برای نگهداری از تندیس‌ها و لوح تقدیرها را بدانند و رعایت کنند، این وسایل برای مدت طولانی‌تری سالم باقی می‌مانند. در این مطلب از سایت نوآر به چگونگی نگهداری و مراقبت از تندیس و لوح تقدیر می‌پردازیم. پس این مطلب را از دست ندهید.

تاثیر متریال‌های متنوع بر دوام بیشتر تندیس

همانطور که خودتان بهتر می‌دانید، برخی از متریال‌ها و مواد اولیه موجود برای ساخت انواع تندیس‌ها و لوح تقدیرها از دیگر مواد اولیه بادوام‌تر و مقاوم‌تر هستند. به طور مثال می‌توان گفت که متریال‌هایی مانند سنگ و فلز دوام بیشتری از متریال‌های چوبی دارند. البته این مورد بستگی به نحوه نگهداری از آن‌ها دارد. با استفاده از روش‌های نگهداری درست و اصولی می‌توانید یک تندیس از هر جنسی را تا سال‌ها سالم و مانند روز اول نگه دارید. بدون شک فلزات بسیار با دوامی مانند تیتانیوم انتخاب مناسبی برای بالا بردن دوام این این وسایل هستند. البته استفاده از متریال‌هایی مانند تیتانیوم یا طلا برای ساخت تندیس‌ها مهم جهان مانند اسکار، امر رایجی است. اما باید در نظر داشت که استفاده از این فلزات هزینه بسیار بالایی برای ساخت و سفارش ایجاد می‌کند. اگر بودجه نامحدودی دارید، می‌توانید به سراغ این مواد اولیه لوکس، بادوام و گران قیمت بروید.

همچنین در میان انواع متریال چوب چوب‌های بلوط و گردو از سایر وارد با دوام‌تر هستند. این متریال‌ها برای مدت طولانی سالم باقی می‌مانند. در نتیجه بدون هیچ نگرانی می‌توانید آن‌ها را سفارش دهید. زیرا در صورت نگهداری و مراقبت صحیح هیچ مشکلی برایشان پیش نمی‌آید. 

یکی دیگر از نکاتی که در هنگام انتخاب متریال با دوام برای ساخت تندیس‌ها می‌توان به آن اشاره کرد، استفاده از متریال پلکسی گلاس به جای شیشه است. همانطور که می‌دانید شیشه یک متریال بسیار شکننده است. این ماده اولیه پرکاربرد، به طور کلی مقاومت زیادی ندارد. شیشه چه در برابر خط  و خش و چه در برابر ضربه، بسیار ضعیف عمل می‌کند. در مقابل، متریال پلکسی گلاس یک جایگزین عالی و بادوام برای شیشه است. در بسیاری از موارد حتی فرق بین این دو متریال را نمی‌توان به راحتی فهمید. به همین دلیل می‌توان گفت که به جای استفاده از شیشه برای ساخت تندیس و لوح تقدیر باید از پلکسی گلاس استفاده شود.

نکات مهم برای نگهداری از لوح تقدیر

نکات مهم برای نگهداری از لوح تقدیر

لوح تقدیرها معمولاً روی کاغذ یا مقوا چاپ می‌شود به همین دلیل دوام خیلی زیادی ندارند. کاغذ و مقوا در برابر بسیاری از موارد مانند قطرات آب هیچ مقاومتی ندارند. حتی ممکن است این مواد اولیه بر اثر کشیدگی به راحتی پاره شوند و لوح تقدیر در واقع از بین برود. در نتیجه برای محافظت از لوح تقدیرها باید از متریال‌های دیگری استفاده کرد. بیشتر افراد و سازمان‌ها در زمان سفارش لوح تقدیر، یک جعبه هم در کنار آن سفارش می‌دهند. لوح تقدیر در این جعبه‌ها قرار می‌گیرد. در واقع به همین وسیله از آن در برابر آسیب‌های احتمالی محافظت می‌شود. هر فردی با توجه به سلیقه و نظر شخصی خود می‌تواند جنس و متریال مورد استفاده برای ساخت جعبه مخصوص لوح تقدیر را انتخاب کند. از متریال‌های رایج برای ساخت جعبه لوح تقدیر می‌توان به چوب، چرم، جیر یا فلز اشاره کرد. در برخی از موارد خاص هم ممکن است از جعبه پلکسی گلاس استفاده شود. به هر حال هر کدام از این متریال‌ها را که انتخاب کنید، لوح تقدیر شما از انواع آسیب‌ها در امان خواهد ماند. در حقیقت انتخاب یک جعبه و سفارش آن بهترین راه برای نگهداری از لوح تقدیر است. 

به جز موارد گفته شده باید به خاطر داشته باشید که به هیچ عنوان با دستمال یا وسیله خیس سعی نکنید که لوح تقدیر را تمیز نمایید. در صورت نیاز می‌توانید از یک دستمال خشک برای انواع گردگیری و تمیز کاری استفاده کنید. البته تمیز کردن جعبه لوح تقدیر با دستمال خیس هیچ مسئله خاصی برایتان به وجود نمی‌آورد.

دانستنی‌های ضروری درباره چگونگی نگهداری و مراقبت از تندیس و لوح تقدیر 

در بخش قبلی درباره نحوه و روش‌های نگهداری از لوح تقدیر برایتان با جزئیات سخن گفتیم. اما نکته حائز اهمیت در نگهداری از این وسیله قرار دادن آن در جایی به دور از تابش نور مستقیم خورشید است. زمانی که لوح تقدیر را در برابر تابش مستقیم نور آفتاب قرار می‌دهید، ممکن است کاغذ یا مقوای آن افت کیفیت پیدا کنند. در این صورت بعد از مدتی نوشته‌های روی لوح تقدیر قابل خواندن نیستند. اگر می‌خواهید دوام برگه لوح تقدیر را بالا ببرید، پیشنهاد می‌کنیم که آن را داخل یک قاب نگه‌دارنده از جنس پلکسی گلاس قرار دهید.

برای نگهداری از تندیس‌ها لازم به انجام کار خاصی نیست تنها کافی است که آن‌ها را دور از دسترس کودکان قرار دهید. باید تندیس را در جایی بگذارید که ضربه‌ای به آن وارد نشود. بسیاری از افراد برای آنکه از تندیس‌ها محافظت کنند، آن را در یک محفظه شیشه‌ای یا پلکسی گلاس قرار می‌دهند. این کار سبب می‌شود که تندیس دچار خاک گرفتگی نشود.

در صورتی که تندیس فلزی خاکی شد، می‌توانید آن را با یک دستمال نم‌دار تمیز کنید. البته توجه داشته باشید که این کار را به صورت مداوم انجام ندهید. به منظور تمیز کردن تندیس‌های رزینی می‌توانید آن‌ها را به راحتی زیر آب بشویید. در واقع می‌توان مانند ظروف دیگر با تندیس‌های رزینی رفتار کرد. اما برای نگهداری از تندیس‌های چوبی، شستن آن اصلاً توصیه نمی‌شود. بهتر است برای تمیز کردن این نوع تندیس‌ها از اسپری و مواد تمیز کننده مخصوص و یک ابر نرم استفاده کنید. در غیر این صورت ممکن است روی سطح چوب خط و خش اضافه ایجاد نمایید. یا بر اثر رطوبت کیفیت چوب کاهش بیابد. به علاوه برای تمیز کردن تندیس‌هایی از جنس پلکسی گلاس، استفاده از دستمال نم‌دار یا شستشو در زیر آب هم امکان پذیر است. به طور کلی تندیس‌ها و لوح تقدیرها را در مکان مرطوب قرار ندهید. آن‌ها را در جای خشک و خنک نگهداری کنید. زیرا رطوبت و گرمای زیاد و بیش از حد می‌تواند کیفیت تمام این متریال‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. 

مراقبت از تندیس و لوح تقدیر 

نتیجه گیری

اگر شما هم از آن دسته کسانی هستید که تندیس‌ها و لوح تقدیرهای زیادی دریافت یا اهدا کرده‌اید، باید با نحوه نگهداری از این وسایل آشنایی کامل داشته باشید. به همین دلیل ما در این مقاله از سایت نوآر قصد داشتیم که شما را با نحوه اصولی و صحیح نگهداری از لوح تقدیرها و تندیس‌ها آشنا کنیم. با استفاده از روش‌های نام برده شده در این مقاله، قطعاً دوام و کیفیت تندیس و لوح تقدیر مورد نظرتان بالاتر می‌رود. در نتیجه می‌توانید این وسایل را برای سال‌های طولانی مانند روز اول نگه دارید. نگهداری از تندیس و لوح تقدیر، به نوعی نگهداری از خاطرات خوب و خوش گذشته است. چه تندیس را در زمینه هنری دریافت کرده باشید، چه ورزشی و چه علمی فرقی نمی‌کند، به هر حال دریافت آن برای هر کسی ارزشمند و به یادماندنی است. پس نگهداری از آن هم از اهمیت زیادی برخوردار است.

درج دیدگاه