اهداف ساخت مدال های دانش آموزی چیست؟

مدال‌های دانش آموزی یکی از محبوب‌ترین انواع مدال‌ها برای اهدا هستند. مدال‌ها یکی از بهترین هدایا برای افرادی که به موفقیت‌های خاص می‌رسند، است. در واقع این وسیله برای یادبود یک موفقیت بزرگ به افراد اهدا می‌شود. اما چرا باید مدال ساخت؟ اهداف ساخت مدال های دانش آموزی چیست؟ در ادامه این مطلب از سایت نوآر  نگاهی دقیق‌تر به نحوه و اهداف ساخت مدال های دانش آموزی می‌اندازیم. 

اهدای مدال به دانش آموزان اهداف مختلفی دارد. این دلایل بسته به شرایط و موقعیت متفاوت است. نمی‌توان گفت که یکی از اهداف بهتر از دیگری است. با این وجود همگی بسیار موثر و تاثیرگذار هستند.  در ادامه برخی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین اهداف ساخت مدال های دانش آموزی را بررسی می‌کنیم:

تقدیر از پیشرفت تحصیلی: 

مهم‌ترین هدف یک دانش‌آموز یا دانشجو، پیشرفت و یادگیری دروس است. به همین دلیل تقدیر از پیشرفت یک امر ضروری است. اگر یک فرد به خوبی درس بخواند، ولی در ازای آن یک هدیه دریافت نکند، ممکن است که انگیزه خود را از دست بدهد. در نتیجه بسیاری از مدارس، دانش‌آموز برتر ماه یا سال را معرفی می‌کنند. همچنین به او هدایایی مانند مدال‌های دانش‌آموزی اهدا می‌شود.

دستیابی به موفقیت در فعالیت‌های فوق برنامه: 

بسیاری از دانش‌آموزان در برنامه‌های فوق برنامه داخل مدرسه یا خارج از آن شرکت می‌کنند. به طور مثال شرکت در کلاس‌های نویسندگی یا تئاتر از جمله این فعالیت‌های فوق برنامه است. در صورت موفقیت در این فعالیت‌ها، به افراد هدایایی برای یادبود و تجلیل و قدردانی اهدا می‌شود. به خصوص دانش‌آموزانی که نواختن یک ساز موسیقی را به خوبی انجام می‌دهند، این مدال‌ها را دریافت می‌کنند.

مدال‌های دانش‌آموزی جهانی 

اهدای مدال برای قدردانی از خدمات مهم در مدرسه:

برخی از دانش‌آموزان خدمات مهمی را به مدرسه ارائه می‌کنند. برخی از آن‌ها در انجمن‌های مدیریت شرکت می‌کنند. برخی دیگر هم به رفت و آمد کودکان دیگر به مدرسه کمک می‌کنند. برخی هم برای کمک به تمیز کردن مدرسه داوطلب می‌شوند. همچنین بعضی از دانش‌آموزان هم به دیگر دوستان خود درس‌ها را آموزش می‌دهند.این دانش‌آموزان با وجود تلاشی که می‌کنند باید یک مدال یادبود و قدردانی دریافت نمایند. در غیر این صورت این کودکان انگیزه‌شان را از دست خواهند داد. 

مسابقات ورزشی: 

هر ساله در سطح مدارس منطقه، شهر، استان و کشور یک سری مسابقات ورزشی دانش‌آموزی برگزار می‌شود. این مسابقات از اهمیت زیادی برخوردارند. به همین دلیل بسیاری از دانش‌آموزان تلاش بسیاری برای رسیدن به مقام‌های اول تا سوم می‌کنند. زمانی که دانش‌آموزان چه به صورت فردی و چه تیمی مقام خوبی کسب کنند، به آن‌ها مدال‌های خاصی اهدا می‌گردد. پس از دریافت این مدال‌ها، دانش‌آموزان خاطره آن موفقیت ورزشی را تا همیشه همراه خواهند داشت.

مسابقات و آزمون‌ها علمی:

آزمون‌های علمی مهم مانند المپیادها، آزمون‌های فیزیک، ریاضی، سازه ماکارونی، روباتیک و موارد دیگر، از جمله مسابقات و آزمون‌های علمی هستند. دانش‌آموزان زیادی هر سال بیشترین تلاش خود را برای دستیابی به مقام‌های اول تا سوم این مسابقات و آزمون‌ها تلاش می‌کنند. این دانش‌آموزان عموما بسیار باهوش و نخبه هستند و به همین دلیل لیاقت دریافت این جایزه باارزش و ماندگار را دارند.

مدال اخلاق و انضباط:

در ایران کمتر مدرسه‌ای وجود دارد که بابت رعایت اخلاق و نظم در مدرسه، مدال دریافت کند. اما این امر در بسیاری از کشورها بسیار رایج است. البته در برخی از مدارس ایران هم این مدال هر سال به برخی از دانش‌آموزان اهدا می‌شود. زیرا مدارس علاوه بر مکانی برای آموزش دروس، مکانی برای یادگیری رفتارها و اخلاق‌های اجتماعی هستند. به همین دلیل رعایت این اصول برای همگان واجب و ضروری است. اما افرادی که بهتر از دیگران خود را با این قوانین وفق داده و آن‌ها را انجام می‌دهند، لایق دریافت یک مدال هستند.

مدال‌های دانش‌آموزی جهانی 

در سطح جهانی یک سری از مسابقات علمی و کاربردی برگزار می‌شود که دانش‌آموزان برتر و واجد و شرایط می‌توانند در آن‌ها شرکت کنند. در این مسابقات استعدادها و جایگاه علمی افراد به طور کامل مشخص می‌شود. مدال‌های دانش‌آموزی جهانی مانند مدال المپیاد ریاضی جهانی یکی از مهم‌ترین و ارزشمند‌ترین مدال‌ها هستند. دانش‌آموزان با دریافت این مدال نه تنها توانمندی و استعداد خود را نشان می‌دهند بلکه به راحتی راه موفقیت را از همان جوانی برای خود هموار می‌کنند. به همین دلیل به دانش‌آموزان باهوش، تلاشگر و با استعداد توصیه می‌شود که برای موفقیت بیشتر در این آزمون‌ها و مسابقات جهانی شرکت کنند.

تاثیر دریافت مدال دانش‌آموزی بر شخصیت آن‌ها

تاثیر دریافت مدال دانش‌آموزی بر شخصیت آن‌ها

تأثیر دریافت مدال بر دانش‌آموزان بسیار آشکار و واضح است. تحقیقات علمی انجام شده در سال‌های اخیر نشان می‌دهند که این مدال‌ها برای دانش‌آموزان و خانواده آن‌ها بسیار مهم هستند. در نتیجه تک تک اعضای خانواده برای دریافت آن تلاش می‌کنند. اما واقعا دریافت مدال دانش‌آموزی بر شخصیت آن‌ها دارد؟ در این بخش با ما همراه شوید تا درباره این مسئله برایتان بیشتر توضیح دهیم.

دریافت انگیزه بیشتر:

همه ما انسان‌ها گاهی برای ادامه یک رفتار درست و صحیح احتیاج به دریافت تشویق و انگیزه داریم البته نباید فراموش کنیم که وظیفه هر فردی تلاش برای پیشرفت شخصی خود است اما در کنار این حقیقت باید پذیرفت که افرادی که انگیزه بیشتری دارند، در جامعه بهتر عمل می‌کنند. در واقع این یک اصل اساسی برای تشویق دانش آموزان، دانشجویان، مدیران، متخصصان و بسیاری دیگر از افراد است. دانش‌آموزان هم با داشتن این انگیزه برای ساخت آینده‌ای بهتر و پیشرفت درسی بیشتر تلاش می‌کنند.

افزایش اعتماد به نفس: 

اعتماد به نفس برای همه ما انسان‌ها به خصوص کودکان حیاتی است. داشتن اعتماد به نفس از کودکی یکی از مهم‌ترین ‌ویژگی‌های شخصیت انسان است. این ویژگی سبب موفقیت انسان در بیشتر جنبه‌های زندگی می‌شود. داشتن اعتماد به نفس در کودکی، باعث افزایش عزت نفس و موفقیت فرد در بزرگسالی می‌گردد. بنابراین با اهدای یک مدال به دانش‌آموزان می‌توانید موفقیت بزرگسالی‌شان را تضمین کنید.

ایجاد حس رقابت مثبت بین دانش‌آموزان:

تحقیقات نشان می‌دهند که انسان در مواردی که بحث رقابت به میان می‌آید، عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد. به خصوص کودکان که زندگی را به شکل یک بازی می‌بینند، برایشان رقابت جالب‌تر و پراهمیت‌تر است. اگر بتوانید بین دانش آموزان رقابت مثبت و صحیح به وجود بیاورید، یک گام بزرگ در جهت پرورش شخصیت آن‌ها و موفقیت‌شان در آینده برداشته‌اید.

نتیجه‌گیری

در امر موفقیت یک دانش آموز، چه در بحث تحصیلی و چه در بحث‌های ورزشی و فعالیت‌های دیگر، یک فاکتور اهمیت بسیار زیادی دارد. این فاکتور در واقع چیزی به جز نحوه رفتار بزرگسالان با کودکان نیست! در واقع همه چیز به رفتار والد و بزرگسالانی مانند معلمان و مربیان با کودکان برمی‌گردد. به همین دلیل امروزه روانشناسی کودک و اطلاع از آن برای تمام افرادی که با کودکان سروکار دارند، اهمیت زیادی پیدا کرده است. یکی از مباحث مورد بحث در روانشناسی کودک استفاده از تشویق به جا و به موقع برای ایجاد انگیزه در کودکان و به ویژه دانش آموزان است. این امر یک مسئله کاملاً ثابت شده و موثر است. در نتیجه اهدای مدال به دانش‌آموزان می‌تواند در موفقیت‌های آتی و زندگی آینده آن‌ها تاثیر بسزایی داشته باشد. هدف نهایی از اهدای چنین مدال‌هایی در مدرسه تضمین موفقیت‌های بزرگ‌تر و دستاوردهای بیشتر در بزرگسالی این دانش‌آموزان است.

درج دیدگاه