مهر امنیتی و ضدجعل

یکی از وسایل پرکاربرد در انواع کسب و کارها مهر است. اغلب شرکت‌های بزرگ برای انجام کارهای مختلف اداری و تجاری از مهره‌هایی با شکل لوگوی شرکت استفاده می‌کنند. اما کاربردهای مهر به همینجا ختم نمی‌شود. این وسیله از قدیم‌الایام بسیار پرمصرف بوده است. به همین دلیل هم روز به روز تکنولوژی‌های به کار رفته در ساخت آن، پیشرفت می‌کنند و مدرن‌تر می‌شوند. بنابراین بهتر است که انواع مهرها و نحوه ساخت آن‌ها را بشناسیم. در این مقاله از وبسایت نوآر به معرفی انواع مهرها و تاریخچه‌ی این وسیله و همچنین آشنایی با تکنولوژی‌های جدید ساخت این وسیله می‌پردازیم. اگر می‌خواهید بدانید که مهر امنیتی و ضدجعل چیست؟ و چگونه ساخته می‌شود؟ در ادامه مطلب با نوآر همراه شوید.

تاریخچه ساخت مهر به دست انسان

مهرها از آن دسته وسایلی هستند که از دوران باستان مورد استفاده قرار می‌گرفتند. اولین مهرهایی که بشر آن را ساخت با حکاکی روی سنگ‌های موجود در طبیعت ساخته می‌شدند. بیشتر این مهرهای باستانی، طرح‌هایی مانند بدن حیوانات و اشکال هندسی را داشتند. هرچه زمان می‌گذشت کاربرد مهرها و اهمیتشان نیز بیشتر می‌شد. شاید در فیلم‌ها یا کارتون‌ها دیده باشید که پادشاهان یا افراد مهم در گذشته مهر مخصوص به خود را داشتند. آن‌ها برای بستن پاکت نامه و اثبات اهمیت آن، از مهرهای مخصوصی استفاده می‌کردند. از همان زمان مهر به یکی از وسایل کاربردی برای تایید درستی و صحت یک مطلب مورد استفاده قرار می‌گرفت. 

کاربرد اصلی مهر چیست؟

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم برای تایید صحت یک مطلب یا نشان دادن منبع اصلی آن از مهرها استفاده می‌شود. در واقع زدن مهر در پایین یک نامه یا برگه، نشان دهنده تایید مطالب موجود در آن است. این مسئله آنقدر جدی و قابل پیگیری است که می‌توان در صورت نادرست بودن مطالب موجود در برگه، از دارنده مهر شکایت قانونی کرد. در واقع استفاده از مهر برای شرکت‌ها وجه کاملا قانونی دارد. البته امروزه یک کاربرد مهم به کاربردهای قدیمی مهر اضافه شده است. آن هم ایجاد آگاهی از برند است. شما می‌توانید لوگو یا آرم شرکت خود را روی یک مهر حکاکی کرده و هر جایی که احتیاج به تبلیغات باشد از آن استفاده کنید. البته توجه داشته باشید که هر جایی نمی‌توان از مهرها استفاده کرد و ممکن است برایتان تبعات قانونی داشته باشد. با این وجود داشتن مهر و سربرگ اختصاصی برای هر کسب و کار و شرکتی اهمیت دارد.

مهر امنیتی و ضدجعل چیست؟

معرفی انواع مهرهای رایج در بازار

مهرهای موجود در بازار انواع و اشکال متفاوتی دارند. شما می‌توانید از مهرهای آماده استفاده کنید یا سفارش دهید که یک مهر اختصاصی برایتان بسازند. از جمله انواع مهرها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مهرهای برجسته

یکی از جالب‌ترین انواع مهرها، مهرهای برجسته هستند. از این مهرها معمولا برای تایید و اعتبار بخشی به یک مطلب استفاده می‌شود. به طور مثال زمانی که شما یک دوره آموزشی را پشت سر می‌گذارید، گواهینامه و مدرکی که به شما اعطا می‌شود، ممکن است دارای مهر برجسته باشد. مهرهای برجسته با ورق فلزی طلایی یکی از پرطرفدارترین انواع مهرها هستند که ظاهری متفاوت و بسیار رسمی دارند.

  • مهرهای ژلاتینی

اگر تا به حال مهرهای آماده موجود در بازار را دیده باشید می‌دانید که مهر ژلاتینی چیست. این مهرها می‌توانند برای سازمان یا شرکت خاصی طراحی شوند یا حتی برای یک شخص خاص مورد استفاده قرار گیرند. روی این مهرها معمولاً اطلاعاتی شامل نام و نام خانوادگی فرد یا نام شرکت وجود دارد. مهرهای ژلاتینی دارای مخزن جوهر هستند که می‌توان انواع نوشته‌ها و اشکال را با کمک آن‌ها ایجاد کرد.

  • مهرهای لیزری

یکی دیگر از محبوب‌ترین انواع مهرها مهرهای لیزری هستند. این نوع از مهرها در چند سال اخیر به بازار آمده‌اند و طولی نکشید تا پرطرفدار و محبوب شوند. مهر لیزری شبیه به مهرهای ژلاتینی عمل می‌کند اما تفاوت‌های خاصی هم با آن دارد. یکی از این تفاوت‌ها کیفیت بالاتر مهرهای لیزری است. همچنین در مهرهای لیزری می‌توان از جوهرهایی با رنگ‌های مختلف استفاده کرد و طرح نهایی دو یا چند رنگ می‌شود. اما در مهر‌های ژلاتینی فقط امکان استفاده از یک رنگ جوهر وجود دارد.

نحوه ساخت مهرهای امنیتی

مهر امنیتی و ضدجعل چیست؟

یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین انواع مهرها، مهرهای امنیتی ضد جعل هستند. برای ساخت این مهرها از تکنولوژی‌های جدید و به روز استفاده می‌شود که در گذشته امکان استفاده از آن‌ها وجود نداشت. از آنجایی که این مهرها به شکل عادی قابل رویت نیستند، امنیت بسیار بالایی دارند. در موقعیت‌های حساسی که یک مطلب باید به طور محرمانه تایید شود، باید از مهرهای ضد جعل استفاده کرد. این مهرها جوهر ندارند و فقط با تاباندن نور مخصوص قابل دیدن هستند. در نتیجه نمی‌توان اسنادی که با این مهرها تایید شده‌اند را کپی گرفت. به همین دلیل هم احتمال هرگونه جعل به صفر می‌رسد. برای اینکه بتوانید شکل این مهرها را ببینید باید حتماً به آنها اشعه فرابنفش بتابانید. در غیر این صورت با چشم غیر مسلح قابل دیدن نیستند. به این مهر‌های امنیتی، مهرهای نوری یا مهرهای نامرئی هم گفته می‌شود.

نحوه ساخت مهرهای امنیتی

برای ساخت مهر امنیتی ابتدا باید طرح مورد نظر توسط مدیر شرکت یا کسب و کار انتخاب شود. این فرد باید انتخاب کند که چه اطلاعاتی روی مهر وجود داشته باشد. مثلاً نام شرکت یا نام شخص می‌تواند یکی از اطلاعات مهمی باشد که برای طراحی مهر قابل استفاده است. بعد از تصمیم گیری در مورد طرح مهر، باید آن را در نرم افزارهایی که شکل وکتور می‌سازند طراحی کرد. ایلاستوریتور یکی از بهترین نرم افزارها برای ایجاد طرح مهر است. سپس این طرح با روش‌های مختلفی مانند قالب گیری یا حکاکی با برش لیزری، روی مهر ایجاد می‌شود. در مرحله بعد، مخزن جوهر بی‌رنگ هم در داخل مهر قرار می‌گیرد. با پایان این مرحله مهر امنیتی مورد نظر شما آماده بوده و قابل استفاده است. 

دقت کنید که مراحل اجرا و آماده‌سازی مهر امنیتی و ضد جعل را به یک شرکت مورد تایید و قابل اعتماد بسپارید. ما در گروه تبلیغاتی نوآر با بیش از یک دهه فعالیت در این حوزه، تجربه لازم برای اجرای طرح های مورد نظر شما را داریم. پس با خیال راحت کار را به ما بسپارید. برای استعلام قیمت و اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 02136308925 تماس بگیرید.

نتیجه‌گیری

در این مقاله با مهر امنیتی و ضدجعل و نحوه ساخت و کاربردشان آشنا شدید. اگر می‌خواهید این مهر‌ها را سفارش دهید می‌توانید اجرای آن را بر عهده گروه تبلیغاتی نوآر بگذارید. این مهرها بیشتر جنبه امنیتی داشته و برای تایید مدارک و مطالب محرمانه مورد استفاده قرار می‌گیرند. در نتیجه چه بخواهید یک مهر امنیتی و ضد جعل سفارش دهید یا از مهرهای عادی استفاده کنید، گروه نوار می‌تواند در این زمینه شما را یاری نماید.

درج دیدگاه