چرا برای ایجاد انگیزه در کارمندان اهدای هدیه لازم است؟

یکی از دغدغه‌های همیشگی مدیران شرکت‌ها و سازمان‌ها نحوه تشکر و قدردانی از زحمات کارمندانشان است. اگر شما هم از آن دسته مدیران دلسوز و مهربانی هستید که به ارزش کارمندانتان فکر می‌کنید، در ادامه این مقاله از سایت نوآر با ما همراه شوید. زیرا می‌خواهیم درباره تندیس و لوح تقدیر کارمن د: تجلیل از زحمات و تعهد کارمندان با شما سخن بگوییم.  شاید برخی از مدیران در گذشته تصور می‌کردند که احتیاجی به تشکر و قدردانی از کارمندان وجود ندارد. اغلب این افراد تصور می‌کنند که تنها پرداخت حقوق مناسب به کارمندان سبب ایجاد انگیزه در آن‌ها می‌شود. اما در واقع چنین نیست!! 

کارمندان طبق وظیفه‌ای که دارند، مسئولیت‌های خود را در شرکت انجام می‌دهند. در نهایت بابت انجام این وظایف و مسئولیت‌ها مبلغی را به عنوان حقوق دریافت می‌کنند. این مبلغ در واقع یکی از اصلی‌ترین و پایه‌ای‌ترین حقوق آن‌ها است. اما آیا تنها پرداخت حقوق مناسب و به موقع برای یک کارمند سخت کوش و دلسوز کافی است؟ تحقیقات زیادی در زمینه بالا بردن بهره‌وری افراد در سازمان‌ها انجام شده است. این تحقیقات نشان می‌دهند که دریافت حقوق به تنهایی نمی‌تواند باعث ایجاد انگیزه و حس تعلق به سازمان شود. دریافت حقوق به موقع و کافی فقط سبب می‌شود که کارمند بتواند از پس نیازهای روزمره خود بر بیاید و مسئولیت‌هایی که بر عهده او قرار گرفته را به درستی انجام دهد. البته نمی‌توان به صورت ۱۰۰ درصدی گفت که حقوق هیچ گونه تاثیری بر ایجاد انگیزه ندارد. اما تاثیر آن بسیار محدود است. 

در نتیجه موارد دیگری مانند نکات رفتاری، اهدای هدایا و قدردانی به موقع و صحیح از کارمندان می‌تواند روی دیدگاه آ‌ن‌ها نسبت به سازمان و مدیر تاثیر بگذارد. اگر می‌خواهید که کارمندانتان تنها مانند یک کار ساده با سازمان شما برخورد نکنند، باید حتماً به مسائل روانی و روحی آن‌ها اهمیت بدهید. باید طوری رفتار کنید که نشان دهید این افراد برایتان ارزشمند هستند. البته لازم نیست در این کار زیاده‌روی بکنید. تنها کاری که لازم است انجام دهید، اهدای هدایا برای قدردانی و تشکر از زحمات آن‌ها است. تا بدانند زحماتشان دیده می‌شود. یکی از بهترین انتخاب‌ها برای اهدای هدیه به کارمندان استفاده از تندیس و لوح تقدیر است. این هدیه رسمی می‌تواند انگیزه افراد را از کار کردن بالا ببرد.

برای مطالعه بیشتر مقاله بهترین متن ها برای لوح تقدیر را مطالعه کنید.

تندیس و لوح تقدیر کارمند: تجلیل از زحمات و تعهد کارمندان 

اگر یک مدیر با تجربه باشید احتمالاً تا به حال بارها دیده‌اید که برخی از کارمندان تلاش بیشتری از سایرین می‌کنند. مثلاً ممکن است در زمانی که نیاز داشته باشید، بیشتر از ساعت کاری یا در روزهای تعطیل حتی بدون هیچ گونه مزایایی به شما کمک کنند. همچنین برخی از کارمندان تعهد بیشتری به سازمان شما از خود نشان می‌دهند. مثلاً برایشان مهم است که شرکت در فرایندهای کاری موفق‌تر باشد. در نهایت هم برای این رسیدن به این هدف تلاش بیشتری می‌کنند. در نتیجه باید از این دسته کارمندان قدردانی ویژه و تجلیل خاصی به عمل بیاید. تا هم خودشان انگیزه بیشتری بگیرند و هم کارمندان دیگر تلاش کنند که به آن حد از تعهد درونی برسند. 

برای قدردانی تنها کاری که لازم است انجام دهید اهدای لوح تقدیر و تندیس است. شما می‌توانید یکی از آن‌ها را سفارش داده و به کارمندتان اهدا کنید. یا این که می‌توانید هر دوی آن‌ها را در کنار هم به شخص مورد نظر اهدا کنید. به صورت کلی ایجاد فرهنگ اهدای هدایایی مانند تندیس و لوح تقدیر در شرکت‌ها سبب ایجاد یک جو دوستانه و مثبت می‌شود. البته این جو در عین صمیمی بودن بسیار رسمی هم هست. یکی از نکاتی که در هنگام سفارش تندیس و لوح تقدیر برای تشکر از کارمندان باید به آن توجه کنید آن است که تندیس و لوح تقدیر با ارزش‌های شرکت هم راستا باشند.

تندیس و لوح تقدیر کارمند

برای طراحی تندیس و لوح تقدیر کارمند چه باید کرد؟

برای ساخت تندیس و لوح تقدیر ابتدا باید به سراغ انتخاب طرح نهایی بروید. بعد از آن که طرح نهایی را انتخاب کردید می‌توانید در مورد نحوه استفاده از متریال‌ها تصمیم بگیرید. بهتر است شکل و ظاهر تندیس را مطابق ارزش‌های سازمان در نظر بگیرید. به طور مثال یکی از بهترین طرح‌ها برای ساخت تندیس استفاده از لوگوی شرکت است. همچنین برای لوح تقدیر باید یک متن درخور و قابل توجه بنویسید. بهتر است که این متن رسمی و در عین حال جالب باشد. برای ایجاد جذابیت در متن می‌توانید از اشعار و متون کوتاه استفاده کنید. سعی کنید خلاق باشید و از طرح‌ها و متن‌های جدید استفاده کنید. کپی کردن متن‌ها و طرح‌های سازمان‌های دیگر باعث جذابیت نخواهد بود. 

همچنین بهتر است برای هر دوی این کالاها یک جعبه زیبا و طراحی شده در نظر بگیرید. لوح تقدیرها که عموماً دارای یک جعبه خاص هستند. این جعبه ممکن است از جنس مخمل، چوبی یا فلزی باشد. اما شما می‌توانید برای محافظت از تندیس هم یک جعبه لوکس و زیبا در نظر بگیرید. همچنین اگر احساس می‌کنید اهدا کردن یک لوح تقدیر یا تندیس به تنهایی برای کارمندتان کافی نیست، می‌توانید در کنار آنها یک هدیه کوچک دیگر هم قرار دهید. به طور مثال کارت هدیه، کارت اشتراک باشگاه ورزشی، رزرو وقت برای فعالیت‌های جالب و همچنین خرید یک ماگ می‌تواند انتخاب خوبی در کنار اهدای لوح تقدیر یا تندیس به نظر برسد.

اهدای لوح تقدیر و تندیس به کارکنان

اهدای لوح تقدیر و تندیس به کارکنان چه احساسی در آن‌ها ایجاد می‌کند؟

شاید ندانید که اهدای یک لوح تقدیر یا تندیس ساده می‌تواند احساسات خوبی را در افراد ایجاد کند. از جمله این احساسات مثبت می‌توان به احساس ارزشمندی و اعتماد به نفس، افزایش احترام متقابل، ایجاد انگیزه و همچنین ایجاد حس وفاداری اشاره کرد. اهدای تندیس و لوح تقدیر حتی برای دیگر کارکنان هم احساسات مثبتی را ایجاد می‌کند. به طور مثال ایجاد حس رقابت مثبت بین همکاران از نتایج اهدای چنین هدایایی است. در نتیجه با یک هزینه مناسب و سفارش لوح تقدیر و تندیس می‌توانید جو مثبتی را در شرکت ایجاد کنید.

البته نباید تصور کنید که تنها برای تشکر از زحمات کارکنان به آن‌ها هدایایی مانند تندیس و لوح تقدیر باید اهدا کرد. بلکه در مواقعی مانند خداحافظی یک کارمند با شرکت هم می‌توانید این هدایا را به او اهدا کنید. تا برای همیشه خاطره خوبی از سازمان شما در ذهن او باقی بماند. 

نتیجه گیری

در این مقاله از سایت نوار قصد داشتیم که شما را با مزایای سفارش تندیس و لوح تقدیر برای اهدا به کارمندان آشنا کنیم. در واقع تاثیر مثبت چنین هدایایی بر نحوه کار کردن کارمندان در شرکت‌های مختلف داخلی و خارجی در تحقیقات روانشناختی، اثبات شده است. به همین دلیل مدیران دلسوز شرکت‌ها اصلاً نباید از دادن چنین هدایایی غافل شوند. زیرا در نهایت تمام این هدایا و ایجاد انگیزه در کارمندان به اهداف سازمانی و شرکت کمک می‌کند.

درج دیدگاه