لوح تقدیر

لوح تقدیرها یکی از بهترین جوایزی هستند که برای جشن گرفتن موفقیت اشخاص به آن‌ها تعلق می‌گیرد این جوایز بیشتر جنبه یادگاری و یادبود دارد و ارزش مادی خاصی در آن نهفته نیست. اغلب افراد برای اینکه خاطره‌ی موفقیت یک فرد را به یاد ماندنی و خاطره انگیز کنند، به او لوح تقدیر هدیه می‌دهند. بیشتر در مدارس و سازمان‌های بزرگ یا شرکت‌های دولتی از لوح تقدیرها برای دادن انگیزه به افراد بابت تلاش و سخت کوشیشان، استفاده می‌شود. این لوح‌ها در جنس‌ها و طرح‌های مختلف قابل ساخت و طراحی هستند. در واقع ممکن است شما یک لوح تقدیر از جنس پلکسی گلس یا فلزی یا چوبی را از نزدیک دیده باشید. همچنین برخی از این لوح تقدیرها از جنس پارچه‌هایی مانند چرم، جیر یا مخمل هستند. 

چیزی که در بین همه انواع لوح تقدیر‌ها مشترک است، این بوده که رویشان را با نوشته‌هایی که نشانه از تقدیر و تشکر دارند پر‌می‌کنند. آیا می‌دانید چه نوشته‌هایی برای حکاکی یا چاپ روی لوح تقدیر مناسب هستند؟ در ادامه این مقاله از وبسایت تندیس نوآر قصد داریم شما را با بهترین متن ها برای لوح تقدیر آشنا کنیم. 

چرا روی لوح تقدیر نوشته وجود دارد؟

لوح تقدیر به تنهایی یک صفحه مقوایی، چوبی یا فلزی است که ارزش مادی خاصی ندارد. بلکه ارزش معنوی آن بسیار بالاست. اما در اصل چه چیزی لوح تقدیرها را خاص و دوست داشتنی می‌کند؟ چه چیزی باعث می‌شود که لوح تقدیرها ارزش معنوی بسیار بالایی داشته باشند؟ برای پاسخ به این سوال می‌توان گفت که چیزی که لوح تقدیرها را بسیار با ارزش می‌کند، در واقع نوشته و متن روی آن‌ها است. این متن تا همیشه بیانگر دستیابی به یک موفقیت یا تلاش و سخت کوشی قابل تقدیر است. همانطور که می دانید، ارزش معنوی این لوح‌ها آنقدر بالاست که بسیاری از افراد برای دریافت چنین هدیه‌ای تلاش زیاد و مستمر انجام می‌دهند.

در نتیجه اکنون متوجه شدید که آن چیزی که ارزش معنوی لوح تقدیرها را بالا می‌برد نوشته روی آن‌ها است. پس در هنگام انتخاب یک متن برای لوح تقدیر باید به تک تک کلمات آن توجه کرد. همچنین باید سعی در نوشتن یک متن بدون ایراد و بسیار ادبی نمود. اگر نوشته دارای ایراداتی مانند غلط املایی باشد منظور ما را به مخاطب نمی‌رساند و نمی‌تواند در ذهن او ماندگار شود. در واقع در صورت وجود چنین ایرادهایی فرد گیرنده احساس می‌کند که برایش ارزشی قائل نبوده‌اید و حتی زمان نگذاشته‌اید تا یک متن درست و بدون ایراد برای تقدیر و تشکر از او بنویسید. در نتیجه نوشتن یک متن خوب اولین و مهم‌ترین گام برای ساخت لوح تقدیر است.

بهترین متن ها برای لوح تقدیر

ویژگی‌های بهترین متن ها برای لوح تقدیر

یک متن برای این که روی لوح تقدیر نوشته شود باید دارای ویژگی‌های منحصر به فردی باشد. در حقیقت هر متنی مناسب چاپ شدن و قرار گرفتن روی لوح تقدیر نیست. در ادامه به صورت خلاصه به برخی از این ویژگی‌ها اشاره خواهیم کرد.

  • متن باید بدون غلط دیکته یا غلط نگارشی باشد!

زمانی که می‌خواهید یک لوح تقدیر را چاپ کنید یکی از بزرگترین اشتباهات این است که متن لوح تقدیر را چند بار نخوانید!!! دلیل اینکه باید متن لوح تقدیر برای چند دفعه خوانده شود، این است که این متن نباید دارای هیچ گونه غلط املایی باشد. زیرا وجود حتی یک عدد غلط املایی یا نگارشی کوچک هم ارزش آن را زیر سوال می‌برد.

  • نوشتن یک متن ادبی

توجه داشته باشید که متن یک لوح تقدیر همیشه باید حالت رسمی داشته باشد. لوح تقدیر به هیچ عنوان نمی‌تواند لحن صمیمی و محاوره‌ای به خود بگیرد. برای همین باید از لغاط و افعال کاملا رسمی در نوشتن متن استفاده کنید.

  • در نظر گرفتن سن و سال و جایگاه فرد گیرنده لوح تقدیر

اولین گام برای نوشتن متن لوح تقدیر این است که باید ویژگی‌های فرد هدیه گیرنده را در نظر بگیرید. شما باید بدانید که این فرد چه سن و سالی و چه جنسیتی دارد و جایگاه اجتماعی و شغلی او چیست. بدون دانستن این اطلاعات ممکن است متن خوبی ننویسید. مثلا متنی که روی لوح تقدیر یک دانش‌آموز نوشته می‌شود با متن لوح تقدیر مدیر یک سازمان باید متفاوت باشد.

  • نوشته باید دارای تاریخ و امضا باشد!

هر لوح تقدیری باید تاریخ و امضای فرد اهدا کننده را در خود داشته باشد. در غیر این صورت ممکن است به نحوی تلقی شود که این لوح تقدیر قابل اعتماد و استناد نیست. با اضافه کردن مهر امضا و تاریخ روز می‌توانید احساس اعتماد را در فرد دریافت کننده لوح تقدیر ایجاد کنید.

  • حتما در نوشته بنویسید که مناسبت لوح تقدیر چیست؟

نوشتن مناسبت و دلیل اهدای لوح تقدیر یکی از مهم‌ترین بخش‌های نوشتن متن لوح تقدیر است. زیرا هدف از اهدای لوح تقدیر آن است که این هدیه برای مدت طولانی یادآور موفقیت‌های شخص باشد. پس اگر آن فرد نداد که برای چه مناسبتی و به چه دلیلی لوح را دریافت کرده است، برایش جنبه یادبود نخواهد داشت.

نمونه‌هایی از بهترین متن ها برای لوح تقدیر

نمونه‌هایی از بهترین متن ها برای لوح تقدیر

متن مناسب برای موقعیت‌های اداری:

متن را با نام و یاد خدا شروع کنید.

سپس سمت و نام شخص موردنظر را بنویسید.

در این مرحله متن تقدیر را می‌توانید بنویسید. بهتر است که جمله خود را با عبارت «بدین وسیله مراتب سپاس و تشکر خود را از …» آغاز کنید و در ادامه به تقدیر از زحمات و فداکاری‌های آن فرد بپردازید.

بعد از پایان متن به سراغ معرفی اسم و سمت شخص اهدا کننده لوح تقدیر بروید.

در نهایت هم مهر و امضا را فراموش ننمایید.

متن لوح تقدیر برای مدارس یا دانشگاه‌ها:

متن را با نام و یاد خدا شروع کنید.

در مرحله بعد می‌توانید شعر یا سخن کوتاهی درباره علم و ادب بنویسید.

سپس اسم شخص موردنظر را در خط بعدی بیاورید. با «سرکار خانم یا جناب آقای» شروع کنید.

در ادامه متن، تقدیر خود را بابت تلاش و کسب موفقیت‌های آن فرد بنویسید. سپس برای او آرزوی موفقیت‌های علمی و درسی بیشتر و رشد و پیشرفت فردی کرده و آن را به شکل متن درآورید و بنویسید.

در نهایت هم نام فرد اهدا کننده لوح تقدیر و سمت او را ذکر کنید.

همچنان مهر و امضا را فراموش ننمایید.

نتیجه گیری

همانطور که اشاره کردیم لوح تقدیرها در مراسم‌های مختلفی کاربرد دارند. این لوح‌ها معمولا به دلیل نوشته‌ای که رویشان حک شده است، ارزش معنوی بالاتری دارند و باعث افتخار و سربلندی شخص هستند. ما در تیم تبلیغاتی نوآر، آماده ساخت هر نوع لوح تقدیر یا تندیس حجمی یا دو بعدی برای استفاده در مراسم‌های خاص و جشنواره‌های مهم شما هستیم.  شما می‌توانید نمونه کارهای ما در زمینه ساخت لوح تقدیر را در سایت رسمی شرکت مشاهده کنید.

یک دیدگاه

  1. […] که چه متنی برای لوح تقدیر شما مناسب است بهتر است مقاله بهترین متن ها برای لوح تقدیر را مطالعه […]

درج دیدگاه