نقش لوح تقدیر در افزایش انگیزه و اعتماد به نفس افراد

استفاده از لوح تقدیر به عنوان یک جایزه

دیگر همه افراد می‌دانند که لوح تقدیر یکی از بهترین ابزارها برای تقدیر و تشکر از افراد به صورت رسمی است. چه در یک شرکت باشد چه در یک جشنواره استانی یا ملی، استفاده از لوح تقدیر به عنوان یک جایزه اثرگذار کاربرد زیادی دارد. لوح تقدیرها از جمله جوایزی هستند که برای مدت طولانی در خاطرات خوب افراد باقی می‌مانند. همچنین نشانه‌ای از موفقیت افراد در زمینه‌های مختلف هستند. به همین دلیل بسیاری از افراد لوح تقدیر را یک هدیه کاربردی برای افزایش انگیزه در افراد مختلف می‌دانند. اما آیا واقعا نقش لوح تقدیر در افزایش انگیزه و اعتماد به نفس افراد پررنگ و موثر است؟ در این مطلب از سایت نوآر پاسخ این سوال را خواهیم داد. 

نقش لوح تقدیر در افزایش انگیزه و اعتماد به نفس افراد 

تحقیقات علمی روی رفتار و روان انسان در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که دریافت لوح تقدیر، سبب افزایش انگیزه در اشخاص مختلف با ویژگی‌های شخصیتی متفاوت می‌شود. البته میزان افزایش انگیزه و اعتماد به نفس در افراد مختلف با توجه به نوع شخصیت آن‌ها متغیر است. اما افزایش انگیزه و اعتماد به نفس در همه انسان‌ها تا حدودی اثبات شده است. افزایش انگیزه پس از دریافت جایزه‌های مانند لوح تقدیر، در انسان‌ها دلایل متعددی دارد. در ادامه این مقاله قصد داریم که شما را با جنبه‌های مختلفی از زندگی و شخصیت انسان که دریافت لوح تقدیر بر آن تاثیرگذار است آشنا کنیم.

ایجاد احساس دیده شدن در افراد

انسان علاوه بر نیازهای اولیه مانند خوراک، پوشاک و … نیازهای روانی دیگری هم دارد. یکی از این نیازها، نیاز به دیده شدن و شناخته شدن است. این نیاز در افراد مختلف با توجه به سبک شخصیتی متفاوتی که دارند، متغیر است. مثلاً در بسیاری از افراد این نیاز ممکن است کمتر از سایرین باشد. اما به هر حال همه انسان‌ها نیاز دارند که تلاش‌هایشان دیده شود و از آن‌ها قدردانی به عمل بیاید. حتی اگر تلاش‌هایشان تا حدی بخشی از وظیفه اجتماعی یا شخصی آن‌ها باشد. در واقع قدردانی از آن‌ها می‌تواند احساس بهتر و انگیزه بیشتری ایجاد کند. اهدای لوح تقدیر به افراد می‌تواند در آن‌ها احساس ارزشمندی ایجاد کرده و به افزایش انگیزه‌شان برای تلاش بیشتر کمک کند.

نقش لوح تقدیر در افزایش انگیزه

تلاش بیشتر برای دستیابی به اهداف شخصی یا گروهی

یکی از روش‌های مناسب برای اهدای لوح تقدیر آن است که برای کارمندان یا افراد اهداف مشخصی در نظر گرفته شود. سپس در صورت دستیابی به آن اهداف به آن‌ها لوح تقدیر اهدا گردد. این روش کمک می‌کند که شما به عنوان یک سازمان سریع‌تر و راحت‌تر به اهداف خود برسید. در واقع اهدای لوح تقدیر در چنین موقعیت‌هایی سبب ایجاد حس انگیزه و در نتیجه تلاش بیشتر در افراد می‌شود. پس اهدای لوح تقدیر در چنین شرایطی هم به نفع سازمان خواهد بود هم به نفع کارمندان سخت‌کوش. همچنین دریافت لوح تقدیر نوعی از تایید اجتماعی را به دنبال دارد. در بخش بعدی به توضیح این ویژگی می‌پردازیم.

برای مطالعه بیشتر مقاله تندیس و لوح تقدیر به عنوان ابزار تشویقی در سازمان ها را مطالعه کنید.

دریافت تایید اجتماعی

انسان یک موجود کاملاً اجتماعی است. به همین دلیل دریافت تایید اجتماعی گاهی برای برخی از افراد بسیار اهمیت دارد. اهدای لوح تقدیر در واقع یکی از اشکال تایید اجتماعی به حساب می‌آید. زمانی که فردی با ویژگی‌های شخصیتی خاص، مورد این تائید و تشویق قرار می‌گیرد، انگیزه او به شدت افزایش پیدا می‌کند. پس در چنین شرایطی لوح تقدیر یک وسیله انگیزشی فوق‌العاده موثر خواهد بود. در ادامه برخی دیگر از ویژگی‌های مثبت اهدای لوح تقدیر را معرفی خواهیم کرد. پس با ما همراه شوید.

ایجاد حس رقابت مثبت بین افراد

زمانی که افراد مختلف متوجه می‌شوند که تلاش‌های آن‌ها دیده می‌شود و حتی گاهی میزان این تلاش‌ها با دیگران مقایسه می‌گردد، شاید تلاش بیشتری از خود نشان دهند. البته میزان تاثیر این مورد و مواردی که در بالا ذکر شد، همگی بسته به شخصیت و شرایط افراد متغیر است. با اهدای لوح تقدیر در مناسبت‌های خاص به افراد می‌توان در یک گروه حس رقابت مثبت ایجاد کرد. این ویژگی یکی از بهترین ویژگی‌های اهدای هدایایی مانند لوح تقدیر است.

چگونه یک لوح تقدیر بسازیم که انگیزه افراد را افزایش دهد؟

چگونه یک لوح تقدیر بسازیم که انگیزه افراد را افزایش دهد؟

شاید این سوال برای بسیاری از افراد برگزار کننده مراسم‌ها و جشنواره‌های رسمی پیش بیاید. اگر شما از دست افرادی باشید که به کارمندان یا افراد دیگر لوح تقدیر اهدا می‌کنید، همیشه این سوال برایتان وجود دارد که چگونه یک لوح تقدیر بسازیم که انگیزه افراد را افزایش دهد؟ در واقع با مطرح کردن این سوال، افراد به دنبال ویژگی‌های یک لوح تقدیر موثر برای افزایش انگیزه هستند. اولین ویژگی که یک لوح تقدیر خوب و تاثیرگذار، استفاده از متریال درجه یک و باکیفیت است. زمانی که شما یک لوح تقدیر ارزان و بی‌کیفیت تهیه کنید، تاثیر لازم را بر روی روان اشخاص نمی‌گذارد. در نتیجه بودجه محدود اولیه هم هدر رفته است. پس بهتر است برای ساخت لوح تقدیر به جای قیمت به کیفیت آن توجه کنید. در مرحله دوم باید به متن و محتوای لوح تقدیر توجه نمایید. اگر این متن به اندازه کافی انگیزه دهنده و مشوق نباشد، شاید تاثیر عکس روی افراد بگذارد و حتی باعث کاهش انگیزه آن‌ها شود. برای آشنایی با بهترین متن ها برای لوح تقدیر روی لینک کلیک نمایید. همچنین توجه کنید که لوح تقدیرها باید شخصی‌سازی شده باشد کپی کردن یک متن برای همه افراد انگیزه لازم برای پیشرفت را در آن‌ها ایجاد نمی‌کند. باید سعی کنید متن شخصی‌سازی شده برای هر یک از افراد بنویسید. چه بهتر که حتی شکل ظاهری لوح تقدیر هم برای افراد مختلف در جایگاه‌های متفاوت، متنوع باشد.

نتیجه گیری

با استفاده از مواردی که در این مقاله ذکر شد، می‌توانید ساز و کار و روش‌های ایجاد انگیزه در افراد با کمک اهدای هدیه به آن‌ها را بشناسید. در واقع منظور از هدیه در اینجا، لوح تقدیر است. از آن جایی که لوح تقدیر یک هدیه رسمی مهم به حساب می‌آید، به طور چشم‌گیری انگیزه افراد را افزایش می‌دهد. برای بهبود عملکرد افراد، تعیین اهداف متنوع و دستیابی به آن‌ها و همچنین ایجاد حس تعهد به سازمان و انگیزه برای تلاش بیشتر، لوح تقدیر یک وسیله کاملا موثر است. برای سفارش انواع لوح تقدیرها در تهران می‌توانید با گروه تبلیغاتی تندیس نوآر در تماس باشید. کارشناسان مجرب ما از ابتدای سفارش تا زمان تحویل آن، همواره با مشتریان عزیز در تماس هستند. به همین دلیل می‌توانید وظیفه ساخت این لوح‌ها را با خیال راحت به تیم ما بسپارید. برای ارتباط با ما با شماره تلفن 02136308925 در تماس باشید.

یک دیدگاه

  1. […] مطالعه بیشتر می‌توانید مقاله نقش لوح تقدیر در افزایش انگیزه و اعتماد به نفس افراد را مطالعه […]

درج دیدگاه